CUMHURİYET MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

CUMHURİYET MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Depremler, hiç kuşkusuz tabi afetlerin en tehlikeli ve yıkıcı olanıdır. Birinci derece-deprem bölgesinde yer alan İstanbul, tarih boyunca şiddetli birçok deprem yaşamıştır. Bunlardan özellikle 1509, 1690, 1894, 1999 yıllarında meydana gelenleri en şiddetlileridir. Bu depremlerde İstanbul'da birçok yapı yerle bir olmuş, çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Beklenmekte olan İstanbul depremine ne ölçüde hazırız!

Vatandaşlarımızın can ve mal emniyeti ve Cumhuriyet Mahallemizin yeniden inşası için kentsel dönüşüm projemizi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Belediyemizin müşterek çalışmaları ile başlatıyoruz.

Bu proje kapsamında vatandaşlarımızın mevcut daire alanlarını koruyoruz. Kura işlemine tabi tutulmadan yerinde kentsel dönüşüm sağlıyoruz ve vatandaşlarımızın bulunduğu blok'a en yakın yeni bloktan, mevcuttaki ile aynı katta olacak şekilde dağıtım modeli uyguluyoruz. Yapılan kısmi revizyon ile vatandaşımız yeni projede alacağı dairesinin konumunu, katını, cephesini kesin olarak bilme imkânı doğmuştur. Borçlanma bedelini 2+1 daireler için ortalama 90.000TL’de,  3+1 daireler için ortalama 120.000TL’de tutuyoruz. Daire tesliminden itibaren başlamak üzere faizsiz 120 ay vade ile ödeme planı oluşturuyoruz. 48 ay kira yardımı desteği sağlıyoruz. Yatay mimari anlayışına sahip mahalle kültürünü koruyarak modern, ferah, depreme dayanıklı yapılar, geniş peyzaj alanları, sosyal alanlar ve kapalı otoparklar inşa ediyoruz.

- Mevcut daire m² alanları korunacaktır.

- Kura işlemi olmayacak olup yerinde kentsel dönüşüm sağlanacaktır. Konut hak sahipleri bulunduğu blok'a en yakın yeni bloktan, mevcuttaki ile aynı katta olacak şekilde önerilen konutu alacaktır. (Hak sahibinin yeni projede alacağı dairenin blok, kat ve cephe bilgileri verilebilecektir.)

- Borçlanma bedeli ortalama 90.000-120.000TL olacaktır.

- Ödemeler daire tesliminden sonra başlayacaktır.

- Faizsiz 120 ay vadeli şekilde ödeme planı oluşturulacaktır.

- 48 ay kira yardımı sağlanacaktır.( Bağımsız birimde ikamet etmesi halinde 5 aylık kira bedeli peşin ödenecektir.)

- Yatay Mimari (Zemin+5 Kat) ve Mahalle tasarımı olacaktır.

- Modern, ferah, depreme dayanıklı yapılar, geniş peyzaj alanları, sosyal alanlar ve kapalı otoparklar inşa edilecektir. 
Proje Görselleri